پی ال سی ایرانی ParS7 بر پایه PLC S7 سری 300 شرکت زیمنس طراحی شده و مشخصه های سخت افزاری و نرم افزاری آن مشابه سازی شده است. این PLC به صورت Compact ساخته شده و به صورت Modular ساخته خواهد شد.
( طراحی و تغییر در سخت افزار بر اساس نیاز کاربران امکان پذیر می باشد)
هدف از ساخت این PLC مشابه سازی آن با PLC زیمنس بوده خصوصاً استفاده از قابلیتهای نرم افزار STEP 7 شرکت زیمنس برای برنامه ریزی آن، در طراحی سخت افزار آن نیز سعی شده عملکرد واحدهای ورودی و خروجی آن مشابه مشخصات سخت افزارهای عمومی PLC زیمنس باشد و میتوان از آن در بیشتر کاربردهای عمومی استفاده کرد. ورودی و خروجی را میتوان از طریق شبکه Modbus آن افزایش داد.
( با پورت ProfiBus-DP برای آن میتوان از واحدهای ورودی و خروجی مانند ET200 زیمنس نیز استفاده نمود)
یکی از موارد مهم انتخاب PLC S7 زیمنس جهت مشابه سازی به دلیل قابلیتهای متفاوت و زیاد نرم افزار STEP 7 می باشد که PLC های زیمنس را نسبت به محصولات دیگر سازندگان برتر ساخته است.
موارد زیادی را میتوان برای این برتری اشاره نمود برای نمونه یکی از قابلیتهای مهم STEP 7 را میتوان در شبیه بودن آن به زبانهای برنامه نویسی سطح بالا دانست که برنامه نویس را قادر میسازد هر نوع تابعی را ایجاد نماید.
مانند قابلیت ایجاد FB ( Function Block) که یکی از شباهتهای آن با زبانهای برنامه نویسی است و نسبت به دیگر محصولات فقط در نرم افزار زیمنس وجود دارد .با این توضیح که در واقع FB در STEP 7 مانند تعریف Class ( ایجاد Structure و Function آن Structure) در زبانهای برنامه نویسی مانند ++C می باشد. ( به تعریف Class ایجاد شئ یا Object نیز می گویند)
در زبانهای برنامه نویسی همچنین میتوان با استفاده از شئ های مختلف ایجاد شده یک شئ ترکیبی ساخت ( Class to Class) این قابلیت را Object Oriented یا شئ گرا نیز می گویند. مشابه این امکان در STEP 7 ایجاد FB با قابلیت Multi-instance می باشد.
شرکت زیمنس با استفاده از همین امکان و با ایجاد FB های مختلف پکیج PCS7 را آماده نمود که توابع آماده در آن را میتوان مانند یک Object به طور همزمان در برنامه و محیط مانیتورینگ ( WinCC) به کار برد و با استفاده از پکیج PCS7 و CPU های سریع و قدرتمند S7-400, DCS زیمنس طراحی گردید.
یکی دیگر از برتریهای مهم و متفاوت نرم افزار STEP7 نسبت به محصولات دیگر سازندگان امکان به کارگیری Pointer یا اشاره گر در برنامه نویسی PLC است که کمتر در کتابها و منابع آموزشی درباره آن توضیح داده شده است.
با استفاده از اشاره گرهای 16و 32 بیتی در این نرم افزار برنامه ها را می توان به صورت بهینه و با اشغال حجم حافظه کمتر در PLC نوشت.
اشاره گرها را می توان در برنامه نویسی توابع زیادی به کار برد مانند:
 • فیلترهای نرم افزاری برای ورودی های آنالوگ
 • تبدیل مقادیر سیگنالهای سنسورهای غیر خطی با استفاده از آرایه ایجاد شده در DataBlock
 • ایجاد و ثبت مقادیر اندازه گیری شده در آرایه ایجاد شده در ( Data Logger) DataBlock
 • ارسال سیگنالهای آنالوگ خروجی به صورت منحنی های خاص ایجاد شده در آرایه یک DataBlock